Jak znaleźć numer podatkowy i numer identyfikacji podatkowej?

·

·

Gdzie znaleźć swój Steuernummer (numer podatkowy) i Steuer-ID (numer identyfikacji podatkowej)? Upłynął kolejny rok, a zatem za jakiś czas znów trzeba będzie złożyć roczne zeznanie podatkowe. Wypełnianie pierwszych pól formularza idzie gładko: imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia… Ale co wpisać w polu Steuernummer? I o co chodzi z tym Steuer-Identifikationsnummer? Spokojnie, pomożemy Ci się z tym uporać…

Steuernummer a Steuer-ID: jaka jest między nimi różnica?

Niemcy słyną z wielu rzeczy, między innymi z regionalnych przysmaków kulinarnych. Niestety, kojarzone są również z nadmierną biurokracją. Wszystko musi być zgodne z ustalonymi zasadami, przepisami prawa. Wszystko musi posiadać określoną strukturę i porządek – i na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego. Jednakże biurokracja ma także pewne „skutki uboczne”. Między innymi, a może przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego. Już w chwili narodzin, każdy „nowy” obywatel otrzymuje tzw. numer identyfikacji podatkowej (niem. Identifikationsnummer/Steuer-ID). I gdy tylko na jego konto wpłyną pierwsze pieniądze i pojawi się konieczność złożenia deklaracji podatkowej, otrzyma do tego jeszcze Steuernummer, czyli numer podatkowy. Ale na czym dokładnie polega różnica między tymi numerami?

Co to jest Identifikationsnummer?

Numer identyfikacji podatkowej został wprowadzony przy okazji zmiany systemu podatkowego w 2008 roku. Numer ten zachowuje swoją ważność przez całe życie – niezależnie od zmian dotyczących stanu cywilnego czy miejsca zamieszkania. Jest unikalny, co pozwala uniknąć pomyłek. Od czasu wprowadzenia zmian w niemieckim systemie podatkowym, pierwszy list, który otrzymuje nowy obywatel Niemiec, zazwyczaj zawiera numer identyfikacji podatkowej.

Co to jest Steuernummer?

Steuernummer, czyli numer podatkowy, ma nieco dłuższą historię. Został wprowadzony jeszcze przed 2008 rokiem. Jest on niejako „poprzednikiem” numeru identyfikacji podatkowej Ale uwaga! Steuernummer nie został jeszcze zastąpiony przez Steuer-ID. Niekiedy Steuernummer i Steuer-ID funkcjonują równolegle. Gdy tylko zostanie Ci naliczony podatek, na przykład gdy dobrowolnie złożysz zeznanie podatkowe, urząd skarbowy, oprócz numeru identyfikacji podatkowej, nada Ci również numer podatkowy. Wskazuje on między innymi na to, który urząd skarbowy jest właściwy miejscowo dla podatnika.

Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje się raz na całe życie. Natomiast numer podatkowy może być na przestrzeni lat nadawany wielokrotnie. Na przykład, gdy zmienia się urząd skarbowy w związku z przeprowadzką, gdy ktoś decyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem lub gdy zakłada  firmę, która jest prowadzona pod innym numerem podatkowym.

Gdzie znaleźć swój Steuernummer?

Numer podatkowy otrzymuje się dopiero po złożeniu zeznania podatkowego. W większości przypadków otrzymuje się wtedy pismo z urzędu skarbowego informujące o numerze. Ale nawet jeśli nie można go w danej chwili odnaleźć, numer podatkowy jest podawany na każdej decyzji podatkowej (niem. Steuerbescheid). Składa się on z 13 cyfr. Jeśli akurat nie ma się pod ręką żadnych dokumentów dotyczących złożonej deklaracji podatkowej, równie dobrze można o niego zapytać dzwoniąc pod numer telefonu urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla danego podatnika. Komunikując się z urzędem skarbowym, warto mieć pod ręką numer podatkowy i podawać go np. w temacie pism lub e-maili.

Gdzie znaleźć Identifikationsnummer?

Kiedy w 2008 roku wprowadzono Steuer-ID, czyli numer identyfikacji podatkowej, Centralny Federalny Urząd Podatkowy (niem. Bundeszentralamt für Steuern, BZSt) rozesłał pisma do łącznie 81 milionów podatników. Tytuł pisma brzmiał „Zuteilung der Identifikationsnummer nach § 139b der Abgabenordnung (AO)”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Nadanie numeru identyfikacji podatkowej zgodnie z § 139b niemieckiego kodeksu podatkowego”. W tym piśmie, w lewym górnym rogu, wpisano pogrubioną czcionką numer Steuer-ID.

Jeśli nie ma się pod ręką tego listu, wystarczy rzucić okiem na ostatnie zaświadczenie o podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuerbescheinigung) lub zaświadczenie o dochodach (niem. Einkommensnachweis). Tu również widnieje numer identyfikacji podatkowej.

Brak numeru Steuer-ID? Co zrobić w takiej sytuacji?

Nie masz jeszcze nadanego numeru identyfikacji podatkowej lub nie możesz go znaleźć? To żaden problem! W razie jakichkolwiek pytań dotyczących numeru identyfikacji podatkowej, wystarczy skontaktować się z Centralnym Federalnym Urzędem Podatkowym (niem. Bundeszentralamt für Steuern, BZSt). Można to zrobić na kilka sposobów:

Informacja w zakresie numeru identyfikacji podatkowej (Steuer-ID):

E-mail: info@identifikationsmerkmal.de

Adres do korespondencji pocztowej: Bundeszentralamt für Steuern, 53221 Bonn

Telefon: 0228 406-1240 (od pon. do pt. 8:00-16:00)

Fax: 0228 406-3200

Strona internetowa: https://www.bzst.de

Przy składaniu nowego wniosku, trzeba będzie podać Centralnemu Federalnemu Urzędowi Podatkowemu (niem. Bundeszentralamt für Steuern, BZSt) następujące informacje:

Nazwisko i imię

Data i miejsce urodzenia

Aktualny adres zamieszkania

Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Twoje imię
Email
Wiadomość
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana poprawnie. Wkrótce odpowiemy.
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *