Praca w Niemczech, oferty pracy w Niemczech, szukanie, sprawdzanie, porównywanie. Znalezienie pracy w Niemczech to duże wyzwanie. W tym artykule postaramy się Ci to ułatwić. Dowiesz się, gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech i na co zwrócić szczególną uwagę. Z tymi poradami nie powinno być problemu!
Każdy, kto chce wyemigrować do Niemiec, chce wiedzieć, jakie są szanse na znalezienie pracy u naszego zachodniego sąsiada. Tutaj mamy dobrą wiadomość: Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w niektórych dziedzinach zawodowych, już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników, a w najbliższych latach sytuacja ulegnie pogorszeniu. Poniżej możesz przeczytać o karierach.
Ponadto niemiecki rynek pracy jest w dobrej kondycji. Na wiosnę 2022 roku, zatrudnionych było 43,4 mln osób, co stanowiło rekordowy poziom zatrudnienia. Bezrobocie było jednym z najniższych w Uni Europejskiej.
Niemieckie portale pracy
Poszukiwanie pracy w Niemczech najlepiej zacząć online. Jeśli szukasz pracy w języku polskim, odwiedź praca.dojczland.info, a znajdziesz setki aktualnych ofert pracy w języku polskim w Niemczech: Praca w Niemczech (Polski). Możesz również zapisać swoje CV na portalu i wysyłać w nim podania o pracę bezpośrednio ze strony internetowej bez konieczności każdorazowego ponownego wpisywania: CV na dojczland.info.
Jeśli jednak znasz już język niemiecki i szukasz pracy w Niemczech, warto odwiedzić największą w Niemczech internetową giełdę pracy, należącą do Krajowego Urzędu Pracy (Arbeitsagentur für Arbeit): Internetowa Giełda Pracy Arbeitsagentur.
Sposoby na znalezienie pracy w Niemczech
Oprócz internetowych giełd pracy istnieją inne oferty pracy w Niemczech:
- Strona firmowa: Jeśli znasz już konkretną firmę, w której chcesz pracować w Niemczech lub natknąłeś się na nazwę firmy, która wzbudza Twoje zaufanie przy poszukiwaniu pracy, warto odwiedzić ich stronę internetową. Wiele firm zamieszcza tam aktualne oferty pracy.
- Targi Kariery: Możesz również odwiedzić targi karier, gdzie w każdej chwili możesz porozmawiać z przedstawicielami firmy. Również wiele firm aktywnie poszukuje pracowników podczas takich wydarzeń.
- Media lokalne: Jeśli jesteś już w Niemczech, dobrze jest zajrzeć do ogłoszeń o pracę w gazetach. W skrzynce pocztowej lub na klatce schodowej często można znaleźć bezpłatne lokalne gazety. Znajdą oferty pracy w lokalnych firmach oraz dane kontaktowe. Warto z nich korzystać, ponieważ dają szansę na znalezienie pracy blisko miejsca zamieszkania
- Agencje pracy w Niemczech: Prywatne agencje rekrutacyjne oferują kolejną opcję wyszukiwania pracy online w Niemczech. Dzięki nim znajdziesz oferty pracy w Niemczech. Warto wcześniej wiedzieć, czy takie usługi są płatne. Często takie firmy pobierają opłaty lub odwrotnie wypłacają potencjalnym pracownikom premie za podpisanie z nimi umów.
Czy muszę mówić po niemiecku, aby dostać pracę w Niemczech?
Niemcy potrzebują wyszkolonych ekspertów z całego świata. Według raportu OECD jest to obecnie drugi najpopularniejszy kraj wśród imigrantów. Ale Niemcy mają jedną wadę: niemiecki. Z jednej strony problem ten jest widoczny w wyzwaniach związanych z integracją dużej liczby uchodźców na rynku pracy. Z drugiej strony jest to powszechny problem wielu międzynarodowych absolwentów, którzy studiowali angielski w Niemczech, ale nie mieli czasu na naukę języka niemieckiego: ponad 50% absolwentów opuszcza Niemcy po ukończeniu studiów.
Oczywiście można znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka, ale im więcej go znasz, tym większe masz szanse na znalezienie lepszej pracy. Również w niektórych zawodach język niemiecki jest prawnie wymagany, na przykład w przypadku lekarzy: jeśli nie mówisz po niemiecku, nie będziesz mieć uprawnień do wykonywania zawodu lekarza. Pielęgniarki muszą również wykazać się znajomością języka niemieckiego, aby wykonywać swoją pracę. W wielu innych zawodach to od pracodawcy zależy, czy wymagana jest znajomość języka niemieckiego.
Dodaj komentarz