Dofinansowanie od pracodawcy na dziecko w Niemczech

·

·

Czy Twój pracodawca dzieli się kosztami opieki nad Twoimi dziećmi? Jeśli tak, to masz szczęście, ponieważ według Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny zdecydowana większość firm w Niemczech nadal niechętnie wykonuje tak hojny gest. Szkoda, bo takie finansowanie z pewnością spotka się z bardzo pozytywną reakcją pracowników.

A według Departamentu Spraw Rodzinnych Wspólnoty Narodów nie ma nic skomplikowanego w tym procesie i „stosunkowo tanie” rozwiązanie. Oznacza to, że nawet małe i średnie firmy, które nie mogą prowadzić własnych żłobków, mogą wspierać w tym zakresie swoich pracowników. Na przykład pomoc w powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim. Brak limitu na finansowanie opieki nad dziećmi Do pracodawcy należy decyzja, ile przeznaczyć na pokrycie wydatków: dowolna kwota.

Świadczenie to jest wolne od podatku i nie wymaga składek na ubezpieczenie społeczne, o ile spełnione są określone warunki. Dla pracowników oznacza to, że nie muszą płacić podatków od otrzymywanych środków.

Muszą być spełnione następujące warunki:

  • Twoje dzieci nie są jeszcze w szkole i nie są pod opieką w domu,
  • żłobki nadają się do świadczenia takich usług,
  • dofinansowanie to dodatek do normalnego wynagrodzenia,
  • wykorzystane było stypendium na opiekę nad dziećmi.

Jeśli te wymagania są spełnione, świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem nie są uznawane za wynagrodzenie, a zatem są zwolnione z podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od wysokości świadczenia.

Przy okazji warto dodać, że jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 14 lat, jest chore i wymaga natychmiastowej opieki, np. opiekunki do dziecka, Twój pracodawca może zapewnić Ci kwotę wolną od podatku w wysokości 600 EUR. Nazywa się to Kindernotbetreuung lub opieką nad dziećmi w nagłych wypadkach i nie należy do kategorii Kinderbetreuung ani zwykłej opieki nad dziećmi. Z tego świadczenia można opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

Współfinansowanie jest bardziej przyjazne podatkom niż podwyżki Zasadniczo można powiedzieć, że subsydia na opiekę nad dziećmi mogą w pewnych okolicznościach być opłacalne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Może być używany jako alternatywa dla podwyżki. W ten sposób pracownicy oszczędzają na podatkach i składkach na ZUS, a pracodawcy – w przeciwieństwie do podwyżek – nie muszą płacić wyższych składek na ZUS.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *