Baukindergeld – skrócone do 31 grudnia! A możesz dostać nawet 12.000 Euro

·

·

Rodzice i osoby samotnie wychowujące dzieci w Niemczech mogą skorzystać z pomocy państwa, aby zostać właścicielami domu lub mieszkania. Warto jednak pamiętać, że proces aplikacyjny zakończył się wcześniej niż pierwotnie planowano. Termin składania wniosków do programu upływa z końcem roku.

Baukindergeld działa w Niemczech od 2018 r., czyli dzięki dotacjom państwowym finansowanym przez bank rozwoju KfW. Poprzedni plan zakładał, że świadczenia będą obowiązywać do grudnia 2023 r., ale ostatecznie plan został skrócony o rok. Poniżej wyjaśniamy, kto nadal może skorzystać z tej formy wsparcia i jak uzyskać do niej dostęp.

Co to jest Baukindergeld?

Baukindergeld to dotacja państwowa ułatwiająca budowę domu lub zakup mieszkania przez młode rodziny o średnich dochodach. Nabór wniosków dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci rozpoczyna się 18 września 2018 r. Rocznie, to 12.000 Euro. Kwotę tę możesz podzielić na 10 miesięcy, otrzymując tym samym 1200 Euro miesięcznie.

Kto ma prawo do Baukindergeld?

Baukindergeld jest przeznaczony dla rodzin i samotnych rodziców, którzy budują lub kupują dom, kupują mieszkanie lub kupują nieruchomość na wynajem i zamierzają tam dalej mieszkać. Aby otrzymać Baukindergeld, musisz spełnić następujące wymagania:

  • W gospodarstwie domowym pobierającym świadczenia w chwili składania wniosku musi być jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat,
  • Podpisał akt notarialny sprzedaży w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2021 r. lub uzyskał pozwolenie na budowę w tym okresie,
  • roczny dochód rodziny z jednym dzieckiem nie przekracza 90 000 euro lub każde kolejne dziecko nie przekracza 15 000 euro,
  • nieruchomość nie została zakupiona od członka najbliższej rodziny, np. rodzica lub dziadka,
  • zakupiony dom lub mieszkanie jest jedyną własnością wnioskodawcy w Niemczech,
  • Nieruchomość nie jest własnością spółdzielni mieszkaniowej.

Czy nadal mogę ubiegać się o świadczenia w 2022 roku?

Ostatnim dniem na złożenie wniosku o Baukindergeld jest 31 grudnia 2022 r., choć pierwotnie finansowanie miało być dostępne do 31 grudnia 2023 r.

Jak ubiegać się o Baukindergeld?

Wnioski o pomoc można składać dopiero po przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, dlatego konieczne jest potwierdzenie meldunku w gminie. Podana w nim data jest kluczowa – od tej daty wnioskodawcy mają sześć miesięcy na złożenie wniosku online na portalu grantowym KfW, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 r.

Podobne terminy obowiązują przy zakupie wcześniej wynajmowanych mieszkań. Wnioski należy składać w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy kupna-sprzedaży, tym razem również do końca grudnia 2023 r.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *